top of page
  • תמונת הסופר/תשי דוד

האיום של הבינה המלאכותית על מקצועות העתיד

אין ספק שעולם ההייטק, שעובר כבר עכשיו שינויים משמעותיים, ייראה שונה לחלוטין בשנים הקרובות. הסבירות להעסקה של מתכנתים ואנשי מקצוע בתחום הפיתוח תלך ותרד, אך זה לא אומר שהענף ייעלם.

איפה יהיה גידול משמעותי ובאילו משרות?

1. מנתחי נתונים: אלו הם המומחים שמרכזים, מנתחים ומפרשים כמויות עצומות של נתונים. תחום זה צובר תאוצה רבה ככל שהנתונים הופכים לחלק בלתי נפרד מכל החלטה עסקית.

   

2. מומחי אתיקה בבינה מלאכותית: תפקידם להבטיח שהטכנולוגיות החדשות בתחום הבינה המלאכותית משמשות בצורה אחראית ומוסרית, תוך שמירה על סטנדרטים אתיים גבוהים.


3. מומחי אבטחת סייבר AI: הם אלו שמגנים על מערכות מבוססות AI מפני מתקפות סייבר. תחום זה הופך קריטי ככל שהטכנולוגיות המתקדמות משתלבות בכל תחומי חיינו.


4. מומחים במקצועות יצירתיים: משתמשים בכלים של AI כדי לפתח מוצרים ושירותים חדשניים, ולעיתים קרובות יוצרים דברים שמעבר ליכולת האנושית בלבד.


איפה נראה שינויים משמעותיים ואילו משרות יהיו בסיכון?

פיננסים

בתחום הפיננסים, אנחנו רואים שינויים מהותיים עם המעבר לטכנולוגיות AI. מי יצטרך יועץ משכנתאות כאשר המערכת תוכל להנפיק המלצות בצורה אוטומטית? מי יזדקק להמלצות על פעולות פיננסיות אם הפלטפורמות יהיו כל כך מתקדמות? בעולם שבו המזומן יעלם ממדינות רבות, הענף הפיננסי נמצא בסיכון. 


שיווק ומכירות

גם תחום השיווק והמכירות עשוי לעבור שינוי משמעותי, במיוחד אם עולם הקמעונאות (RETAIL) לא ימציא את עצמו מחדש ויתמקד במסחר המקוון. הדור החדש פחות מתחבר למוכר פיזי בחנות ומעדיף לבצע את הקניות אונליין. לכן, אנשי שיווק ומכירות יצטרכו להתאים את עצמם לשינוי ולהתמקד יותר במיומנויות דיגיטליות ויכולות ניתוח נתונים.


משאבי אנוש

התחום של משאבי אנוש עלול להיעלם כמעט לחלוטין. כבר היום בחברות רבות בעולם, קורות החיים של מועמדים נסרקים ומסוננים על ידי אלגוריתמים על פי פרמטרים כמו גיל, מקום מגורים, לימודים וניסיון. בעתיד, מערכות AI אף עשויות להמליץ על מועמדים ולהתקדם בתהליך הגיוס, מבלי שמנהל משאבי אנוש נכנס לתמונה.


עובדי קווי ייצור

עם השימוש הגובר ברובוטים ומערכות אוטומטיות, רבים מהעבודות בקווי הייצור במפעלים יכולים להיעלם. רובוטים יכולים לבצע משימות חוזרות ונשנות בדיוק רב וללא צורך במנוחה.


קופאיות ובעלי תפקידים בחנויות 

עם התפתחות הטכנולוגיה של קופות עצמאיות ומכונות שירות עצמי, אנו רואים פחות ופחות קופאיות ובעלי תפקידים בחנויות. הצרכנים מעדיפים שירות מהיר ויעיל, והחנויות מחפשות לצמצם עלויות תפעול.


נציגי שירות לקוחות

יותר ויותר חברות עוברות לשימוש בצ'אטבוטים ומערכות אוטומטיות לניהול שירות הלקוחות שלהן. מערכות AI מתקדמות יכולות לטפל בשאלות ובבעיות של לקוחות ביעילות ובמהירות, מה שמקטין את הצורך בנציגי שירות לקוחות אנושיים.


אנשי תחבורה

עם הפיתוח המתמשך של רכבים אוטונומיים, נהגים של משאיות, מוניות ואפילו אוטובוסים עשויים למצוא את עצמם ללא עבודה בעתיד הקרוב. טכנולוגיית הנהיגה העצמאית מתקדמת במהירות ומציעה פתרונות תחבורה חסכוניים ובטוחים יותר.


עובדי דואר ומשלוחים

שירותי משלוח אוטומטיים, כמו רחפנים ורובוטים משלוחים, מתחילים להיות נפוצים יותר. מערכות אלה יכולות לבצע משלוחים מהירים ויעילים ללא צורך בעובדי דואר ומשלוחים.


עורכי דין לזכויות יוצרים ומנהלי קניין רוחני

תוכנות AI יכולות כיום לנתח ולהבין חוקי זכויות יוצרים וקניין רוחני בצורה מדויקת, ואף להמליץ על פתרונות משפטיים. לכן, עורכי דין בתחום זה עשויים לראות ירידה בביקוש לשירותיהם.


השינויים הללו מדגישים את הצורך להיערך לעתיד, ללמוד מיומנויות חדשות ולהתאים את עצמנו לעולם העבודה המשתנה במהירות.


אילו מקצועות כנראה לא ייפגעו? 

בעוד שהטכנולוגיה המתקדמת מאיימת על מקצועות רבים, ישנם תחומים שכנראה יישארו יציבים ואף יגדלו. מקצועות הדורשים יצירתיות, מיומנויות בין-אישיות ויכולת פתרון בעיות מורכבות הם דוגמאות למקצועות כאלה:


מקצועות תפעוליים

יתכן ועדין יהיה ביקוש למקצועות תפעוליים. תחום זה לא צפוי להיפגע באחוזים גדולים כמו תחומים אחרים. למרות האוטומציה והטכנולוגיה המתקדמת, תמיד יידרשו אנשים שינהלו את המערכות ויטפלו בבעיות שמתעוררות בזמן אמת.


רופאים ואנשי רפואה

למרות התקדמות טכנולוגית ברפואה, אין תחליף לקשר האנושי ולאבחון הרפואי שמבצע רופא. כמו כן, תחומי טיפול ותמיכה רפואית כמו פסיכולוגים, אחיות ופיזיותרפיסטים ימשיכו להיות מבוקשים.


חינוך והדרכה

מורים, מדריכים ויועצים חינוכיים ימשיכו להיות חיוניים לחינוך הדורות הבאים. למרות האוטומציה בתחום הלמידה, הקשר האישי והיכולת להעביר ידע בצורה אינטראקטיבית הם בלתי ניתנים להחלפה.


שירותים פסיכולוגיים וייעוץ אישי

מטפלים פסיכולוגיים, יועצים אישיים ומאמנים אישיים דורשים מיומנויות בין-אישיות עמוקות והבנה רגשית, שאי אפשר להחליף בטכנולוגיה.


צפויה עלייה בתחומי הרפואה ומטפלי הנפש


תפקידי ניהול וביצוע אסטרטגיות עסקיות 

מנהלים בכירים, מנהלי פרויקטים ויועצים עסקיים דורשים יכולות ניהוליות ואסטרטגיות מורכבות, הבנה עמוקה של שוק ויכולת להוביל צוותים. אלו מיומנויות שקשה מאוד להחליף בטכנולוגיה.


ייעוץ משפטי

תחום הייעוץ המשפטי ככל הנראה לא ייפגע בצורה משמעותית. אין תחליף למפגש פרונטלי עם עורך דין, כמו שאין תחליף למפגש עם רופא. הייעוץ המשפטי מספק מענה לצרכים אישיים ורגשיים של הלקוחות, מה שקשה להחליף בטכנולוגיה. ייתכנו שינויים קלים בעבודות משרדיות, אך בגדול התחום ישמור על חשיבותו.


שרשרת האספקה

קשה לדעת כיצד יתפתח תחום שרשרת האספקה. האם מדובר במפעלים שבהם כבר היום יש רובוטים רבים? האם במחסנים לוגיסטיים שמופעלים בחלקם הגדול על ידי רובוטים? או בתובלה ושינוע ימי? נכון להיום, קשה לקבוע כיצד ישפיעו השינויים הטכנולוגיים על התחום הזה.


מקצועות אלו, הדורשים מיומנויות אנושיות מורכבות ויכולת תקשורת בינאישית, צפויים להמשיך להיות רלוונטיים ולהישאר עמידים בפני התקדמות הטכנולוגיה האוטומטית.


הטכנולוגיה יוצרת מקצועות חדשים

למרות שהטכנולוגיה מאיימת על מקצועות מסוימים, היא גם יוצרת מקצועות חדשים ומרתקים. אם תצליחו לצפות מהם יהיו המקצועות העתידיים, תוכלו להרוויח מכך רבות. הנה כמה דוגמאות למקצועות חדשים שצפויים להיות רלוונטיים בעוד 5-10 שנים:


מומחי בריאות דיגיטלית

תחום הבריאות הדיגיטלית ימשיך לגדול, במיוחד עם התפתחות של טכנולוגיות כמו טלרפואה, מכשירים חכמים ומעקב בריאותי מרחוק. מקצועות חדשים יכללו מתכנני מערכות בריאות דיגיטליות, מומחי אבטחת בריאות דיגיטלית ומנהלי בריאות מרחוק.


מומחי בריאות דיגיטלית


מהנדסי רובוטיקה ואוטומציה

הרובוטיקה ואוטומציה הופכות לחלק מרכזי בתעשיות רבות, מה שמביא לביקוש גבוה למהנדסים בתחום זה. מהנדסים אלו ייצרו, יתכנתו ויתחזקו מערכות רובוטיות ואוטומטיות במגוון רחב של תעשיות, כולל ייצור, בריאות, לוגיסטיקה ועוד.


מעצבי חוויית משתמש (UX) וחוויית לקוח (CX)

ההתמקדות בחוויית המשתמש והלקוח תמשיך לגדול, מה שמביא לביקוש למעצבים שיכולים ליצור ממשקים אינטואיטיביים ושירותים מצוינים. מקצועות אלו יכללו מעצבי UX, חוקרי UX ומנהלי חוויית לקוח.


מומחי קיימות ואקלים

עם העלייה במודעות לסוגיות סביבתיות, מקצועות בתחום הקיימות והאקלים יהפכו לרלוונטיים יותר. מקצועות אלו יכללו מומחי ניהול אנרגיה מתחדשת, יועצי קיימות ואנליסטי מדיניות אקלים.


יועצי שינויים ארגוניים

ככל שהארגונים מאמצים טכנולוגיות חדשות, יידרש צוות מומחים שיסייע בניהול תהליכי שינוי והסתגלות. יועצי שינויים ארגוניים יעבדו עם חברות על פיתוח אסטרטגיות להטמעת שינויים ושיפור ביצועים.


מומחי חינוך וטכנולוגיה

השילוב בין חינוך לטכנולוגיה יביא ליצירת מקצועות חדשים בתחום זה, כמו מפתחי מערכות למידה דיגיטליות, מומחי טכנולוגיות חינוך ומדריכים דיגיטליים.


העולם מתקדם במהירות, ועם ההתקדמות הטכנולוגית, מקצועות חדשים ממשיכים להיווצר. הכנה מתאימה ויכולת להסתגל לשינויים תסייע לכם להתפתח ולהצליח במקצועות העתידיים.

Comentários


bottom of page